Barangolások a női szexualitás rejtelmeiben
Szex és New York, szex és nőideál
Nemrég a kezembe akadt Gina Ogden Nők, akik szeretik a szexet című könyve. Ahogy lapozgattam, bele-beleolvastam, ismerkedtem a könyvben megszólaló nők történeteivel, belém hasított a felismerés, mennyire abszurd képet festenek a médiából, a tévésorozatokból, a magazincímlapokról érkező üzenetek arról, milyen egy dögös és csábító nő… S a csábítás még hagyján, de arra döbbentem rá, hogy Ogden könyve a megszokottól egészen eltérő szemszögből mutatja be, milyen egy lélegzetelakasztó, önfeledt szeretkezés.
Vegyünk egy igazi klasszikust, a Szex és New York sorozatot. A kedves – nőnemű – Olvasó tegye szívére a kezét: legalább egy epizódot, de minimum tíz percet biztos látott belőle, vagy hagyta magát elcincálni valamelyik, a sorozatból készült mozifilmre. Ha másért nem, azért, hogy tudja, miről van szó, amikor a barátnők a sorozat új fejleményeit boncolgatják. Talán emlékszünk a sorozat Samanthájára, aki, nos… kész biológiai csoda, szinte gombnyomásra hevül a szexre. Meglát egy szépen kidolgozott férfitestet, és bárhol, bármikor, bárhogy…
Anno nem akadtam fenn Samanthán. Bevallom őszintén, jobban érdekelt a Szex és New York-os csajok toalettje, mint az, hogyan élik meg, vezetik le a libidójukat. De Gina Ogden rádöbbentett, hogy Samantha az egyik legabszurdabb karaktere a filmtörténetnek.
Kikapós nők – zavaros érzelmek
Mert Samantha Jones – a sorozat szerint – élvezi, hogy virágról virágra repül. Sőt, mintha a lelki egyensúlyát tartaná rendben azzal, hogy úgy falja a férfiakat, mint más a meggyes pitét. S hogy néz ki mindez a valóságban? Gina Ogden interjúalanyai közt egy Rosa nevű hölgyet is találunk, aki fiatalkorában Samantha kiköpött mása volt. A beszélgetés idejére már megszelídült, de úgy emlékszik vissza korábbi énjére, mint a „Káosz Királynőjére”, aki fűvel-fával lefeküdt, szinte minden szembejövő férfiban potenciális szexpartnert látott, akivel az egyesülés pillanatában csillapíthatja a kínzó elhagyatottságot.
Mert Rosa – szenvedett. Szenvedett és belső éhség mardosta, azért töltötte napjait „kóbor macskaként, vadászattal”, hogy akadjon valaki, akivel elűzheti a magány és otthontalanság érzését. Úgy érezte, semmivé foszlik, ha nincs mellette valaki, miközben rövidesen el is felejtette a sok átutazó nevét és arcát. Minden férfi egy volt: bárki, akihez közel kerülhetett, és ettől érezhette, hogy él. Eközben pedig megvetette magát, hisz olcsó portéka, akihez mindenki hozzáfér.
A Szex és New York Samanthája pontosan ezt az életstílust propagálja… Azt hirdeti, hogy a telhetetlen férfifalás a női szabadság netovábbja. Persze a sorozat sikere aligha az árnyalt lélekábrázolásnak volt köszönhető… ha belegondolunk, Samantha Jones személyiségének fele lényegében lemaradt. Merthogy a való élet Samanthái előbb-utóbb kiégnek, kiüresednek, végül terápiába járnak kapcsolati zavarok vagy szexfüggőség miatt.
Az alkalmi kapcsolatok vége és a bizalom kezdete
De mi lett a Gina Ogden-könyvből megismert Rosával? Ha az ember nem a számára megfelelő módon éli az életét, – szerencsére – előbb-utóbb megállásra készteti egy betegség. Ez történt a Káosz Királynőjével is, akit egy súlyos influenza levert a lábáról, és arra kényszerített, hogy átgondolja az életét, és felhagyjon a futószalagszexszel.
Rosa listát írt arról, milyen kapcsolatokat ápol, és milyen kapcsolatokat nélkülöz. A hiányzó kapcsolatok rovatba olyanok kerültek, amelyek kötődést és pozitív érzelmeket hoznak az ember életébe, például a barátok. Megfogalmazta, hogy az intimitás hiányától szenved. Tudta, hogy a szexbe menekülés vágyának ellenállva, kitartóan, az akaraterejére támaszkodva át kell alakítania a szociális környezetét: kimetszeni belőle azokat, akiket csak azért keresett, hogy meglegyen a napi ölelésadag, hogy a helyükre behívhasson tartalmas és támogató ismeretségeket. Mint a kedves Olvasók sejtik, a történet happy enddel végződik: ahogy a futó kalandok távoztak, a nagy Ő is megérkezett a hősnő életébe.
A női szexualitás ezer arca
Hogy milyen az igazi, lélegzetszaporázó szex? Hát nem az a – kétségbeesett – kufircolás, amit Samantha csinál a Szex és New Yorkban, az tuti. Gina Ogden, a szexet szerető nők megkérdezője ezer metaforát, hasonlatot és költői fordulatot idéz, amivel a hölgyek leírták az élményeiket:
„... egy szavakkal leírhatatlan, átalakító erejű élményt jelent, amelynek aurája a jövőbe nyúlik, hogy új gondolati mintákat, egyértelműen új barázdákat hozzon létre az agyunkban."
„Érintés. Könnyedség. A test muzsikája... A lényemet a világegyetemmel összekötő csodálatos energiák része.”
„Az összes energiám megnyílt, és mozgásba lendült. Azt hiszem, mondhatjuk, hogy úgy éreztem magam, mint egy küszöbönálló földcsuszamlás.”
„Olyan, mintha az érzékelés egy újabb szintje lenne, ahol kitágítom az elviselhetőség határát, és még többért könyörgök.”
„A szex a legmélyebb részemhez vezető út. Ez a részem nyitott a döntésre, a lehetőségekre, bármilyen irányba képes elmozdulni. Számomra a szexualitáson keresztül rengeteg különböző dolog összetalálkozik. A feminizmus, Isten tisztelete, a kapcsolódás. Látom magamat, ahogy nemtelenül magamhoz ölelem az egész világegyetemet. Az ilyenkor megélt spiritualitás a teljességgel függ össze. Az elválasztottság pedig értelmét veszti.”
Szabó Elvira
A szerző további írásait – külső és belső utazásokról szóló történeteit, valamint publikált szépirodalmi szövegeit – az ElviraSzabo.com weboldalon találod. Iratkozz fel a weboldal hírlevelére, hogy értesülj a friss megjelenésekről!
Kövesd a szerzőt a közösségi médiában:
Facebook: Vargabetűk – egy oldal azoknak, akik szívesen indulnak külső és belső utazásokra
Instagram: elvira_szabo_
Kapcsolódó cikkek:
- Barangolások a női szexualitás rejtelmeiben II. – A női orgazmus négy dimenziója
- Barangolások a női szexualitás rejtelmeiben III. – A nők számára a szex kapcsolódás a női lét mélységeihez
- Továbbá: A szexről mint az adok-kapok táncáról
A cikk eredetileg a Gyökerek és Szárnyak blogon jelent meg, itt...
Gina Ogden: Nők, akik szeretik a szexet. Mindennapi nők elbeszélései a gyönyörhöz, intimitáshoz és eksztázishoz vezető útjaikról. Ursus Libris, Budapest, 2008.